Liberalizm Ne Değildir?

Paylaş:

Sitemiz yazanlarından Tolga Turan arkadaşımız, “Liberaller Sürüsü” başlıklı bir yazı yazmış. Yazının; yanlış saymadıysam 93 kelimeden teşekkül eden fakat anlam düşüklüğünden mütevellit ağır hasta olan ilk cümlesi, “liberal romantizmi ve cehaletiyle… “ gibi bir kelime dizisini de içinde barındırmış ve benim de ne zamandır yazmam gereken böyle bir yazı için temel motivasyon kaynağım olmuştur. Bu yüzden kendisine peşin peşin teşekkür ederim.

Esasen, sürekli başkalarından “Cahil” olarak bahsederek yazanının bilgeliğini ispatlamaya çalışan bu bahsettiğim yazımsı, herhangi bir konuya motive edici veya esinleyici olmaktan oldukça uzak. Fakat son yıllarda değişen şartlara uyum sağlayamadığından giderek hırçınlaşan sol jargonun, etki alanını gereğinden fazla aştığından mıdır nedir, onların bir kısmında hâsıl olan bir yanlış; zamanla ağız alışkanlığına dönüştü ve kimisi de bu ağız alışkanlığını gerçek bir fikir zannedip üzerine atladı. Geçenlerde çıkan “Liberal İhanet” isimli kitap da bunun en önemli örneklerinden biri. Beni de tetikleyen bu sanırım.

Gelelim meseleye; Liberalizm ne değildir? Liberalizm yalakalık değildir, çanak yalayıcılık değildir, iktidar uşağı olmak filan hiç değildir. Neyi eleştiriyorsanız onu eleştirin ki bunlar gerçekten eleştirilesi durumlar, birlikte karşı çıkalım. Fakat eleştirdiğiniz şeye, üzerine oturduğunuz yerden “Liberalizm” diye isim uydurup etrafa leke sürmek de nedir? Hele devletin ekonomiye müdahalesinin sebep olduğu çarpıklıkları liberalizme ihale etmek ise daha vahim bir hata.

Tüm bunların aksine, liberalizm aslında iktidar sahiplerine şüpheci yaklaşmak üzerine kuruludur. Bu sebepten devletin sınırlanması gerektiğini; bunun da ancak devletin küçültülerek, özel mülkiyete el atamamasından ve serbest piyasaya müdahil olamamasından geçtiğini savunur temel olarak. Hatta devletin hiç olmaması gerektiğini savunan anarko kapitalistler bile vardır.

Liberalizme göre birey; yönlendirilmesi gereken bir nesne değil, tercihlerine güvenilir bir öznedir, özgür olmalıdır. “Liberaller Sürüsü” gibi bir başlık ise espri kastı taşımıyorsa alay konusu olmaya namzettir.

Bu kısacık tanımın, akıllara onlarca soru getirdiğinin ve içinde birçok akım barındıran liberalizmi tarif etmekte yetersiz kaldığının farkındayım. Fakat bu yazıyı çok uzatmamak için bunlara yoğunlaşmaktan özellikle kaçınıyorum ki, bu konuda azıcık da olsun araştırma yapanlar, benim burada anlatacağımdan çok daha doyurucu sonuçlara ulaşacaklardır. Ha, konuya birazcık hâkim olayım diyorsanız da, okunması gereken çok kitap var. Dileyene birkaç öneride bulunabilirim.

Hazır konu liberalizme gelmişken buradan da duyurayım madem: Liberalizmin bu topraklardaki yegâne siyasi temsilcisi olan Liberal Demokrat Parti’den Samsun 1. Sıra Milletvekili adayıyım. 1 Kasım seçimlerine kadar propagandama maruz kalmak isteyenler aşağıda linkini bırakacağım facebook sayfasını veya twitter hesabını takip edebilir.

Görüşmek üzere…

https://www.facebook.com/sametmentesogluldp?pnref=story

https://twitter.com/sametmentesoglu