Denizimiz Temizdir

Paylaş:

Efendim, inanın denizimiz çok temizdir.

Örneğin şu pet şişeyi görüyor musunuz? Hani şu, denizin üzerinde yüzen. Hah işte, üzerinde tek bir leke, tek bir mikrop bulamazsınız.

Neden mi orada? Neden olmasın ki? Dedik ya, şişe temizdir diye.

*** *** ***

Lastik tekerler mi? Haa… Onlar bir batığa aittir. Yoo, yoo, gemi değil; bir kara taşıtı batığı. Milattan sonra 2015 yılına ait. Tarihe bıraktığımız bir nottur, tarihi eser olmaya adaydır. Birkaç bin yıl sonraki insanlar çıkarsın da, beldemiz turizmine bir faydamız olsun diye ellemiyoruz.

Geleceğimizi teminat altına alıyoruz.

*** *** ***

Bira şişeleri mi çöp? Yapmayın efendim, onlar beldemizin en önemli kültürel parçalarındandır. Keyiflerinden mi içmişler sanki… Her biri birer aşk acısı, her biri adeta kavuşulamayan sevgiliye gönderilen bir mesajdır.

Hani eski zamanlarda olurmuş ya. Şişenin içine mektup koyup denize bırakmalar falan. Öyle düşünün işte.

*** *** ***

Tekneler pisliklerini mi bırakıyormuş? Yok yahu, yapmazlar öyle şey. Olmadı ben konuşurum yine, uyarırım onları.

Gemilerden yakıt sızıntısı varsa ne olmuş ki? Petrol zenginliktir. Bütün dünyanın arayıp da bulamadığı nimet. Bize kısmetmiş.

Şuradaki borudan denize akanı kanalizasyon filan zannetmeyin sakın. Halis muhlis içme suyu. Denizin tuz oranı düşsün diye.

*** *** ***

Daha nasıl inandırabiliriz ki sizi denizimizin temiz olduğuna? Bakın en büyük kanıtımız; şu koylarda saatlerce dolansanız, bir tane bile denize giren çocuk bulamazsınız. Özellikle sokmuyoruz efendim, denizi kirletirler diye. Malum çocuk milleti, altı üstü durmaz.

Bakın bütün samimiyetimle söylüyorum: Denizimiz de en az bizim kadar temizdir.