Zor Hedef

Paylaş:

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz demiş…

Ne demiş?

Yeni Anayasa’ya ihtiyaç var demiş.

Kimin İhtiyacı varmış?

Ona sorarsanız ülkenin ve Türk insanının. Bana sorarsanız hükümetin.

Daha doğrusu hükümetin ihtiyaç duyduğu şey Anayasa da değil: Yeni Anayasa yapma “hedefi”.

AKP net bir ideoloji partisi olmasa da her siyasi oluşum gibi onlar da ulaşılması güç ve sonunda mutluluk vaat eden bir hedefe ihtiyaç duymakta. Bu hedef olmadığı takdirde varlık sebebinin yitirilmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalır.

Hedef belirleme meselesi iktidarı ele geçirememiş siyasi oluşumlar için ne kadar kolaysa; 13 yıldır tek başına hükümette olan bir parti için de o kadar güç. Onlar da bu zorluğu “Yeni Anayasa yapma hedefi” ile aşmaya çalışıyor. “Bizi iktidarda tutmaya devam edin ki, biz de yeni Anayasa yapıp insanları mutlu ve demokratik bir ülkede el ele yaşatalım…” diyor.

Yoksa bir kısım muhalefetin yaşadığı tedirginliğe ben pek katılmıyorum.

Neymiş, AKP kendi kafasına göre Anayasa yapacakmış da gücünü dizginlenemez hale getirecekmiş. Eee? AKP’nin mevcut düzende yapmak isteyip de yapamadığı ne kaldı ki?

Ya başkanlık sistemi gelirseymiş. Gelirse gelsin yahu. Parlamenter sistemin kötü uygulayıcısı olan bizlerin, başkanlık sistemini de aynı derecede kötü uygulayacağından şüphe duymadığım için ben sistemin değişmesinde bir mahzur görmüyorum. Daha anlayamadık, demokrasinin sistemlerle gelip, anayasalarla gitmeyeceğini; bunun bir kültür meselesi olduğunu. Başında kraliyet ailesi bulunup da üstelik yazılı Anayasası da olmayan ama demokrasiyi bizden çok ötede yaşayan parlamenter sistemin beşiği İngiltere örneği çok kez tekrarlandığından burada yinelemekten imtina ederim.

Hem demokrasi sadece merkezi yönetimde değil yerel idarelerde de aranmalı. Örneğin yeni Anayasa gerekliliğini dillendiren Yusuf Ziya Yılmaz’ın başkanlık ettiği Büyükşehir Belediyemiz bütün Samsun sahiline beton döküp, binlerce yılda oluşan bütün kumluk alanları geri dönüşü olmaz şekilde yok etmedi mi? Çoğunluğun oyuyla seçilmiş olsa da, gerçek bir demokrasi bir Belediye Başkanı’na bu cüreti sağlayabilir mi?

Pek inandırıcı değil gibi bu “Yeni Anayasa hedefi”. Bana kalırsa daha orijinal bir ülkü bulabilirler kendilerine.